Konnade kevadränne sai alguse

Postitatud: 04.04.2017

Pildil on rohukonnad, Ihaste talgukoht

Alanud on massiline kahepaiksete kevadränne

Eestimaa Looduse Fond (ELF) kutsub vabatahtlikke appi konni üle rändeteedega ristuvate maanteede aitama ning konnatalguid Hooandjas toetama. Autojuhtidel palutakse olla peamiselt hilisõhtusel ajal toimuva rände ajal tähelepanelikud nii kahepaiksete kui neid abistavate vabatahtlike suhtes, võimalusel vältida hilisõhtuseid sõite konfliktsetes teelõikudes.

Tänavu algas konnade ränne talvitumispaikadest sigimispaikadesse tavapärasest varem. “Sel aastal on sündimas omamoodi rekord - viimasel viiel aastal pole konnad nii vara oma rännet alustanud kui tänavu. Arvatavasti toimub ränne mitme lainena, kuna vahepealsed külmad ööd ei võimalda kõigil kudema suunduda ,” nentis “Konnad teel(t)” aktsiooni eestvedaja Kristiina Kübarsepp.

Kümneid tuhandeid konni saab ohtlikul teekonnal abistada mitmeti - nii ise kaasa lüües kui ka konnatalguid Hooandja keskkonnas toetades. Autojuhid saavad omalt poolt õla alla panna, olles rände ajal tähelepanelikumad ning vältides hilisõhtuti kriitilisematel teelõikudel liiklemist. “Meil on väga hea meel, et nii paljud loodusest hoolivad inimesed on juba praeguseks näidanud üles soovi konni aidata nii ise käsi külge pannes, konnade heaks annetades kui ka ELFi rändest teavitades. Vabatahtlike ja toetajate abiga on võimalik säästa tuhandete konnade elu, kes muidu autorataste all oma otsa leiaksid,” rääkis Kübarsepp.

Tänavu on plaanis vähemalt 15 konnatalgut, näiteks toimuvad talgud Tartus Ihastes ja Tallinnas Astangul ja Ülemistel. Kõige rohkem toimub talguid Harjumaal, aktsioonid toimuvad ka Lääne-Virumaal, Viljandimaal ja Tartumaal. Kõik, kes soovivad talgutel kaasa lüüa, võivad liituda konnad.elfond.ee veebilehel konnatalguliste listiga või “Konnad teel” Facebooki lehega, kus suurematest talgutest jooksvalt teada antakse. Ühtlasi palub ELF Hooandjas annetajate abi talgute korraldamiseks ning autojuhtide teavitamiseks: http://www.hooandja.ee/projekt/aita-konnad-ule-tee

Konni üle tee aidates on väga oluline järgida liiklusohutuse põhimõtteid. Nii kahepaiksete kui ka konnatalguliste turvalisuse pärast soovitatakse talgukohtades kasutada ajutist konnatõket – see takistab konnade teele pääsemist ning talgulised saavad tee äärest tõkke tagant konnad ämbrisse koguda ning ohutuses veendudes nad üle tee toimetada. Enne konni abistama minnes tuleb tutvuda konnatalgute infoga kodulehel konnad.elfond.ee

„Konnad teel(t)“ aktsioon toimub Eestimaa Looduse Fondi eestvedamisel kuuendat aastat. Algatuse eesmärk on pöörata tähelepanu rände ajal maanteedel massiliselt hukkuvatele kahepaiksetele, tõsta inimeste teadlikkust looduses olulist rolli mängivatest kahepaiksetest ning saada ülevaade konnade rändepaikadest terves Eestis. Varasematel aastatel on vabatahtlike abiga autorataste all hukkumisest päästetud üle 73 000 kahepaikse.