Rahvusvahelisel konnapäeval saavad kõik meie kahepaikseid aidata

Postitatud: 30.04.2016

Täna on rahvusvaheline konnapäev. Üle terve maailma tähistatakse seda päeva, et tõmmata tähelepanu kahepaiksetele ja nende kaitsele. Eestimaa Looduse Fondi (ELF) aktsiooni „Konnad teel(t)“ raames toimub selle suurima kahepaiksetele pühendatud päeva tähistamine ka Eestis.

Rahvusvahelise konnapäeva puhul saavad kõik inimesed anda enda panuse meie kahepaiksete käekäigu paranemisele. „Selle aasta kevadine konnaränne on olnud külmade ja muutlike ilmade tõttu suhteliselt ennustamatu. Tavaliselt on selleks ajaks suurem osa kahepaikseid ära rännanud, kuid üllatavalt pole mõnes kohas massiline ränne veel alanudki,“ seletas selle aasta raskeid rändetingimusi projekti „Konnad teel(t)“ eestvedaja Kristiina Kübarsepp. „Kuna kõik konnad pole veel sigima jõudnud, ootame jätkuvalt, et inimesed meile konnade rändekohtadest ja sigimispaikadest teada annaksid. Seda saab teha meie kodulehel oleva kaardirakenduse kaudu,“ lisas Kübarsepp.

Eestis saavad huvilised konnapäeva tähistada ka täna ning homme õhtul Leie ja Oiu vahelisel teelõigul toimuvatel konnade üle tee aitamise talgutel. Täpsem info talgutest on meie Facebooki lehel. Pühapäeval, 1. mail oodatakse lastega peresid meisterdama Vapramäe loodusmajja, kus toimub ka hilisõhtune jalutuskäik kahepaiksete tundma õppimiseks. Rohkem infot leiab SIIT. Lisaks korraldab ELF konnapäeva ja looduskaitsekuu alguse puhul joonistusvõistluse „Värviline konnamaailm“, millest on oodatud osalema kõik üld- ja huvikoolide õpilased. Joonistusvõistlusest saab täpsemalt lugeda SIIT.

Maailmas on viimase kahe kümnendiga välja surnud 168 liiki kahepaikseid. Ka Eestis pole konnade seis hea. Kõik meie 11 kahepaiksete liiki on looduskaitse all. Nii Eestis kui ka mujal maailmas ohustab neid looduskeskkonna saastumine ja elupaikade kadumine. Kevadel on ohtlik ka konnade sigimispaikadesse suundumise teekonna ristumine maanteedega, kus mõne tunniga võib hukkuda tuhandeid kahepaikseid. Üle terve Eesti käivad hetkel vabatahtlikega konnade üle tee aitamise talgud.

Rahvusvaheline konnapäev (Save the Frogs Day) on suurim rahvusvaheline kahepaiksete kaitsele ja loodusharidusele pühendatud päev. Seda päeva hakati tähistama kaheksa aastat tagasi, et tõmmata inimeste tähelepanu kahepaiksete pidevalt halvenevale olukorrale terves maailmas. Iga aastaga on huvi konnapäeva tähistamise vastu kasvanud. Sellel aastal on plaanitud üle 100 ürituse 27 riigis. Eestis tähistatakse seda päeva kolmandat aastat järjest.

„Konnad teel(t)“ on Eestimaa Looduse Fondi 2012. aastast korraldatav aktsioon, mille eesmärk on pöörata tähelepanu rände ajal maanteedel massiliselt hukkuvatele kahepaiksetele, neid vabatahtlike abiga päästa, tõsta inimeste teadlikkust looduses olulist rolli mängivatest kahepaiksetest ning teada saada konnade rändepaikadest terves Eestis.